Kürtaj

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, hamileliğin sonlandırılması için embriyo, fetüs ve plasentanın ilaçlı veya cerrahi operasyonla rahimden alınmasını içeren tıbbi bir işlemdir. 

Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Gebeliğin sonlandırılması işlemi olan kürtajın genellikle uygulanan iki çeşidi söz konusudur. Bunlar ilaçlı olan tıbbi kürtaj ve cerrahi kürtajdır.

Tıbbi kürtaj (İlaçlı)
Herhangi bir operasyon gerektirmeyen ve ilaçlı kürtaj olarak da adlandırılan tıbbi kürtajda kürtaj olacak kişiye bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar özellikle rahmin kasılmasını ve boşalmasını sağlamaya yöneliktir. İlaç aldıktan aldıktan kürtajın gerçekleşmesi 24 saate kadar sürebilir. Hasta, hem ilaç almadan hem de ilaç aldıktan sonra doktor kontrolünde takip edilmedilir.

Cerrahi kürtaj
Cerrahi kürtaj; rahmin içindeki ceninin cerrahi operasyonla alınıp hamileliğin sonlandırılması işlemidir. Cerrahi kürtajların en yaygın olarak uygulananı vakum yöntemidir. Diğer yandan dilatasyon ve tahliye kürtaj da, uygulanan cerrahi kürtajlar arasında yer alır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Genellikle 10-15 dakika süren, lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılan bir işlemdir.
Bu adımların ardından kürtaj işlemi tamamlanmış olur. Kürtaj işlemi sonrası kişi genelde 1 saatlik dinlenme süreciyle birlikte taburcu edilir. Enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik tedavisi uygulanan hastalar için genellikle 1 hafta cinsel birliktelik yapılmaması, yapılması halinde ise doğum kontrol kullanmaları önerilir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Tıbbi açıdan sağlıklı olması için hamileliğin ilk 5-6 haftasında kürtaj uygulaması önerilirken hamileliğin erken döneminde olanlar ve genellikle ilk 10 haftayı geçmeyen gebeliklerde kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtajın her kişide görülmeyen ve nadir olarak yaşanan bazı riskler mevcuttur. Bu risklerin başlıca olanları enfeksiyon, kanama ve rahimde meydana gelen yaralardır.
Bunlarla birlikte kürtaj riskleri şunları içerir:

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Rahimde kalması muhtemele gebelik dokusu
  • Rahim ağzında yara
  • İlaçlara karşı alerjik reaksiyon
  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi


Kürtajdan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tıbbi veya cerrahi kürtaj sonrası tekrar randevu almanız gerekmez. Hamileliğin sonlandığını garanti etmek için hamilelik testi yaparak durumu netleştirebilirsiniz.
Özellikle tıbbi kürtaj yaptırdıysanız ilaçların etkisiyle mide bulantısı ve ishal semptomları yaşamanız mümkün olabilir. Cerrahi kürtajda ise anestezi etkisiyle bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.
Kürtaj sonrası ortaya çıkabilecek semptom veya komplikasyonlara karşı yapılması gerekenler şunlardır:
 

Hizmet - Kürtaj