Klitoris Estetiği

Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris, üreme sisteminin önemli bir parçası olup vücudun yoğun sinir uyarım noktalarından biridir. Çok sayıda duyusal sinir ucuna sahip klitorisin başlangıcı, üreme sisteminin dış bölümünü oluşturan vulva ve vajina girişinin hemen yukarısında bulunan ters v şeklinde bir yapıdır. İdrar yolunun son kısmı olan üretra ile yakın komşuluğu vardır. Vulva ve cilde ait doku katlantıları klitorisin üzerini örter. Buna klitoral başlık (clitoral hood) adı verilir. Klitoris cinsel birleşme esnasında cinsel hazzın en yoğun olarak algılandığı ve kadın cinsel doyumu ve orgazm uyarısı açısından oldukça önemli fonksiyonları olan bir anatomik bölgedir.

Klitoris Estetiği Neden Uygulanır?

Klitoris estetiğinde amaçlanan hem klitorisle ilişkili cinsel fonksiyonların etkinliğini artırmak, hem de kozmetik yönden bireyin isteğine uygun bir genital bölge görünümünü kazandırmaktır. Klitoris cinsel haz merkezi olduğundan dış uyaranlara hassas olduğu kadar, cinsel uyarıların ulaşma düzeyine göre bu fonksiyonunu yerine getirebilir. Klitoral başlığın fazla kalın olduğu bazı durumlarda hassasiyet, rahatsızlık hissinin yanında cinsel uyaranların klitorisi yeterince uyaramamasına bağlı olarak cinsel haz yeterince duyumsanamayabilir.Klitorise yönelik yapılan plastik ve kozmetik cerrahi yöntemleri sayesinde bu şikayetler giderilebilir. Klitoral başlığın bir miktar küçültülmesi sayesinde kiltorisin daha çok açığa çıkması sağlanarak cinsel uyarım düzeyi artırılabilir ve başlığın büyüklüğüne bağlı kaşıntı, rahatsızlık hissi gibi şikayetler ortadan kaldırılabilir.

Klitoris Estetiğinde Hangi İşlemler Uygulanır?

Klitoris estetiğine yönelik uygulamalar ihtiyaca göre genital bölgesinin diğer alanlarına yönelik uygulamalarla birliktelik gösterir. Vulva ve vajinanın estetik uygulamaları labioplasti, vulvoplasti ve vajinoplasti gibi işlemler esnasında klitoris estetiği de uygulanabilir. Klitoris estetiği sadece klitoriste sorun yaşayan kadınlarda tek başına da uygulanabilir. Bu bakımdan klitoristeki probleme bağlı olarak hastalarda klitoroplasti veya klitoral başlık redüksiyonu, hudektomi, hudoplasti gibi işlemler planlanabilir.

Klitoris Estetiği Nasıl Yapılır?

Klitoris estetiği genellikle günübirlik uygulanan kısa bir cerrahi işlemdir. Seçili hastada işlem öncesi hastaneye yatış yapılması ve işlem sonrası yataklı serviste takip planlanmaz. Hastanın işlemi poliklinik şartlarında planlandıktan sonra işlem günü hastaneye başvuru yapılır. İşlem öncesi bölgeye lokal anestezi uygulanır. Hastalarda gerekli hallerde sedasyon işlemi uygulanarak işleme yönelik ağrı veya rahatsızlık hissi giderilir. Gerekli durumlarda hastalar genel anestezi altında da takip edilebilir. Prosedür genellikle 1 saat civarı sürmektedir. Klitoris estetiği genellikle genital bölgenin diğer alanlarıyla da ilişkili olduğundan, genital bölgede anatomik bozulmaya uğrayan bireylerde vajina dudaklara yönelik estetik prosedürlerle birlikte uygulanabilir. 

Hizmet - Klitoris Estetiği