Genital Estetik

Genital estetik İzmir, iç ve dış genital bölgelerdeki estetik ve işlevsel problemleri gidermek için yapılan estetik operasyonlarıdır. Bu operasyonlar vulva (vajianın dış kısmı) veya direk olarak vajinal kanal üzerinde gerçekleşebilmektedir. İzmir genital estetik hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızın devamında ”Vajinoplasti nasıl yapılır?”, ”Labioplasti nasıl yapılır?”, ”Genital estetik nasıl yapılır?” ve ”Genital estetik operasyonları nelerdir?” gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İzmir genital estetik operasyonları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

Genital Estetik Nedir?

Genital bölgede doğuştan gelen yada sonradan gelişen bozuklukların giderilmesini amaçlayan işlemlere genital estetik denilmektedir. Sosyo psikolojik sebeplere bağlı olarak kadınlar günümüzde kendi bedenleri üzerindeki algılarda değişimler yaşamakta ve estetik olarak daha iyi bir görünümü içgüdüsel olarak amaçlamaktadırlar. Hem bedensel estetik hem de genital estetik bu durumların arasındadır. Kadınların zaman içinde fark ettiği genital bölgedeki bozukluklar özgüven eksikliği yaratabilmekte ve kişinin gündelik ya da cinsel yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir. Genital estetik hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.

Genital Yapıyı Oluşturan Bölümler Nelerdir?

Öncelikle kadın dış genital organları dudakların üst kısmı ve tepe bölgesi olarak geçen mons pubis’ten, dış dudaklardan (labio major), labio minörlerin üstteki birleşim yeri olan klitoristen ve kızlık zarından (hymne) oluşmaktadır.

Genital bölgeyi oluşturan bu yapılardaki bozukluklar kadınlarda özgüven eksikliği yaratabilmekte ve kendilerini cinsel anlamda yetersiz, tatminsiz yada utangaç hissetmelerine sebep olabilmektedir. Bazı kadınlarda anatomik olarak az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş olabilen genital yapı asimetrik bir görüntüye sahip olabilmekte ve kişi kendi bedenini daha iyi tanıdıkça bu deformasyonlardan dolayı stres altına girebilmektedirler.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital estetik ameliyatları kişinin yaşına ve sosyo ekonomik durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Gençlik döneminde vulva, klitoris ya da labia gibi bölgelerde estetik yapılandırmaya gidilebilirken ileriki yaşlarda, özellikle doğum yapmış kadınlarda, vajina genişliği, doğum izleri, sarkmalar gibi şikayetler için estetik onarım yapılabilmektedir. Genital estetik ameliyatları şu şekilde sıralanabilir:

 • İç dudak estetiği (Labioplasti)
 • Dış dudak estetiği
 • Perine estetiği
 • Klitoris tümsekciğin inceltilmesi (Klitoris hudoplasti)
 • Vajinoplasti
 • Mens bölgesi estetiği (mensplasti)
 • Lazer yoluyla vajina daraltma
 • Lazer yoluyla vulva beyazlatma
 • Vajina gençleştirme
 • Mezoterapi
 • Büyük dudak yağ dolgusu
 • G noktası büyütme

Bazı genital estetik yöntemlerini şu şekilde ele alabiliriz:

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) 

Sıkça tercih edilen genital estetik ameliyatlarından birisi olan labioplasti genel bölge dudak estetiği olarak da bilinmektedir. Hem iç dudak hem de dış dudak estetiğini kapsayan bir işlem olsa da iç dudak estetiğine daha sık başvurulduğu için iç dudak estetiği olarak geçmektedir. Labioplasti ameliyatlarındaki amaç, sarkık, normalden uzun, kalın ya da koyu renkli dudakların estetiğini sağlamaktır. Örneğin labial hipertrofi olarak da geçen dudakların normalden büyük olması durumu kişide ciddi psikolojik ve özgüven sorunlarına yol açmakta, gündelik hayatında tercih ettiği kıyafetlerden partneriyle olan ilişkisine kadar zedeleyebilmektedir. Bu durum doğuştan gelebildiği gibi ergenlik sonrasında da gelişebilmektedir.

Labioplasti iç dudakların küçültülmesini, genital bölgenin estetiksel ve işlevsel olarak daha bir görünüme sahip olmasını amaçlamaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı (Vajina Daraltma Ameliyatı)

Esnek bir yapıya sahip olan vajina, normal doğum, menopoz, yaşlanma, sık cinsel ilişki, kürtaj gibi etkenlerden dolayı kalıcı şekilde genişleyebilmektedir. Bu genişlemeler cinsel birliktelik açısından haz alamama ya da orgazm sorunları yaratabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatındaki amaç vajinanın cerrahi yöntemlerle doku alınarak daraltılmasını sağlamak ve kişiyi sağlıklı cinsel hayatına kavuşturmaktır.

Klitoral Hudoplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı ile yapıldığında daha iyi sonuçlar verebilen klitoral hudoplasti ameliyatı, klitorisin üstündeki sarkmaların, kırışıklıkların ve doku fazlalıklarının önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Klitoris, kadınlarda cinsel hazzı sağlayan ana organdır ve yapısındaki deformiteler kişinin cinsel ilişki sırasında özgüven eksikliği yaşamasına sebep olabilmektedir. Labioplasti ile birlikte yapıldığı takdirde “venüs çizgisi” adı verilen görünüme kavuşturulur.

Perineoplasti Ameliyatı

Vajina ile anüs arasında kalan genital bölgeye perine adı verilmektedir. Doğum anında oluşan kesi bölgesi yada bölgedeki katlantılar ve kırışıklıklardan dolayı bozukluklar yaşanabilmektedir. Özellikle zor doğum yapmış kadınlarda oluşan perine yırtığı ya da doğum izlerinin iyi iyileşmediği durumlar bu bozukluklara sebebiyet verebilir. Perineoplasti ameliyatındaki amaç doğum izlerinin giderilmesi ve ciltteki doku fazlalıklarının alınmasını amaçlamaktadır. Genellikle vajinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır.

Yukarıda belirtilen sıkça tercih edilen birkaç ameliyat dışında lazerle yapılan müdahaleler de mevcuttur. Son dönemlerde yaygınlaşmış olan lazerler ile genital estetik yapılmaktadır. Bu lazerlerle vajina daraltma, idrar kaçırma tedavisi, genital bölgenin rengini açma, labioplasti işlemi, genital siğil tedavisi gibi pek çok işlem mümkündür.

İzmir Genital Estetik Fiyatları 2024

İzmir genital estetik fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Övgü Doğan ile iletişime geçebilirsiniz.