Dış Gebelik Tedavisi

Hamilelik bir yumurtanın döllenmesi ile başlar. Normalde, döllenmiş yumurta rahmin astarına yapışır. Dış gebelik ise döllenmiş yumurta rahim boşluğu dışında bir bölgeye yapıştığında ve burada büyüdüğünde meydana gelir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelikte ilk başta herhangi bir belirti fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, dış gebeliği olan bazı kadınlarda, adet gecikmesi, meme hassasiyeti ve mide bulantısı gibi olağan erken gebelik belirtileri veya semptomları vardır.
Dış gebelik sırasında hamilelik testi yaparsanız, sonuç pozitif olacaktır. Yine de dış gebelik normal şekilde devam edemez.
Döllenen yumurta uygun olmayan yerde büyüdükçe belirti ve bulgular daha belirgin hale gelir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere ektopik gebelik belirtileri veya semptomlarınız varsa acil tıbbi yardım alın:

  • Vajinal kanamanın eşlik ettiği şiddetli karın ağrısı veya pelvik ağrı
  • Aşırı baş dönmesi veya bayılma
  • Omuz ağrısı

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelik tedavisinde hastanın mevcut durumu oldukça önemlidir. Eğer yumurtanın yerleştiği alanda ciddi bir doku hasarı ve iç kanama mevcut ise hastaların acil olarak ameliyata alınması gerekir. Ameliyat, laparoskopi ile kapalı olarak gerçekleştirilir. Ancak erken teşhisin söz konusu olduğu hastalarda bir iğne yardımı ile gebeliğin sonlandırılması mümkündür. Metotreksat ismi verilen baskılayıcının hastalara enjekte edilmesi ile dış gebeliğin gerçekleştiği alandaki hücre büyümesi durdurulmuş olur. Enjeksiyon sonrasında hastalarda düşük benzeri bir tablo ortaya çıkar. Rahimde kasılma ve vajinal kanama görülebilir.

Hizmet - Dış Gebelik Tedavisi